Kuuntele

Kerro mielipiteesi Östersundomin yleiskaavaluonnoksesta

Helsingin, Sipoon ja Vantaan yhteinen yleiskaavaluonnos Östersundomin alueesta on nähtävillä 21.4.–23.5.2011. Suunnitelmasta voi kertoa näkemyksensä mm. Yhteinen Östersundom -verkkosivustolla.

Kommentteja toivotaan suunnittelun suurista suuntaviivoista, liikenneratkaisuista, luonnosta ja pientaloasumisesta. Sivustolla voi seurata valmistelun etenemistä ja tutustua yleiskaavaluonnokseen ja valmisteluaineistoon.

Östersundomin suunnittelusta järjestetään myös keskustelutilaisuuksia:

• torstaina 5.5. klo 17 - 20 Laiturilla (Narinkka 2, Helsinki)
• maanantaina 9.5. klo 17 - 20 Kuntokalliossa (Kuntokalliontie 6, Helsinki)
• keskiviikkona 11.5. klo 17 - 20 Sakarinmäen koululla (Knutersintie 924, Helsinki)
• torstaina 12.5. klo 17 - 20 Länsimäen koululla (Pallastunturintie 27, Vantaa)

Lisäksi Sipoon kunnan kaavoittajat ovat tavattavissa torstaina 5.5. klo 10 - 18 Kuntokallion kappelissa, osoitteessa Kuntokalliontie 6.

Östersundomiin suunnitellaan tiivistä metron rytmittämää pientalokaupunkia, jossa luonto ja kaupunki lomittuvat. Asuntoja on suunniteltu 65 000–70 000 ihmiselle. Työpaikkojen määräksi arvioidaan 10 000–15 000. Asukas- ja työpaikkamäärän lisäksi kaavaluonnos määrittää karkealla tasolla rakennettavien alueiden rajat ja liikenneratkaisuiden sijainnin.

Lisätietoja Yhteinen Östersundom -sivustolta

Kaupunkien uutiset