Kuuntele

HUS perustaa yksityissairaalan

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin valtuusto päätti keskiviikkona perustaa Hyksin Oyn nimellä toimivan yksityisen sairaanhoitopalveluja tuottavan yhtiön. Äänestystulos oli hyvin yksimielinen, vain seitsemän 62 edustajan valtuustosta äänesti vastaan. Yhtiön arvioidaan aloittavan toimintansa ensi vuonna.

HUS omistaa osakeyhtiöstä enemmistön. Alkupääoma on miljoona euroa, josta HUS  maksaa 750 000 euroa. Henkilöstö ei voi omistaa yhtiön osakkeita.

Osakeyhtiön on tarkoitus hoitaa itse maksavia, vakuutusyhtiöiden maksamia ja ulkomaalaisia potilaita sekä palveluseteliä käyttäviä potilaita. Osakeyhtiö vuokraa tilat ja laitteet markkinahintaan HUS:lta ja käyttää niitä aikoina, jolloin ne muuten olisivat tyhjinä ja käyttämättöminä.

Osakeyhtiölle ryhdytään nyt hakemaan toimitusjohtajaa. Yritykselle muodostetaan myös hallitus.

– Ensi sijassa tässä halutaan sitouttaa omaa henkilöstöämme. Pyrimme vähentämään erikoislääkärien siirtymistä pois julkiselta sektorilta, hanketta valmistellut hallintoylilääkäri Lasse Lehtonen sanoi kokouksessa.

Valtuusto hyväksyi kokouksessaan myös HUS:n uuden strategian seuraaville viidelle vuodelle.

Lisää aiheesta
HUS:n sivuilla

Kaupunkien uutiset