Helsingin seudulla kiinalaisille ja intialaisille osaajille hyvät puitteet
Korkeakouluopiskelijoiden ja asiantuntijoiden maahanmuutto Helsingin seudulle on ilmiönä nuori. Talouden globalisaation myötä kilpailu osaavasta työvoimasta on kiristynyt, ja osaajia pyritään entistä enemmän houkuttelemaan myös Suomeen.
Maija Merimaan ja Taina Kiviniemen tutkimus Helsingin seudun kiinalaiset ja intialaiset osaajat täydentää suomalaista maahanmuutosta käytyä keskustelua Helsingin seudulle muuttaneiden opiskelijoiden ja asiantuntijoiden näkemyksillä.
Opiskelijoille erityisiä vetonauloja ovat mobiili- ja ympäristöteknologian opinto-ohjelmat, Aalto-yliopisto ja Nokian maine. Tärkeitä tekijöitä ovat myös opiskelun maksuttomuus, tuttujen suositukset, vaihto-opinto-ohjelmat, oppilaitosten hyvät englanninkieliset Internet-sivut sekä tiedusteluihin saadut nopeat vastaukset.
IT-insinöörejä houkuttelevat Suomeen kiinnostavat työtehtävät. Syynä Helsingin seudulle hakeutumiseen on myös muuta Suomea paremmaksi arvioitu työmarkkinatilanne.
Tutkimuksen mukaan ulkopuolisuuden kokemus on selkeä ongelma. Suurimmaksi esteeksi nousi tässä suhteessa kieli.
Tutkimus perustuu kiinalaisten ja intialaisten korkeakoulutettujen maahanmuuttajien teemahaastatteluihin, ja se on osa Central Baltic Interreg IV A 2007-2013 ohjelmaa.
Lisätietoja Helsingin tietokeskuksen tiedotteesta,
Helsingin seudun kiinalaiset ja intialaiset osaajat (pdf)