Designpääkaupungin säätiö aloitti toimintansa
World Design Capital Helsinki 2012 –hankkeen toteuttamiseksi perustetun Kansainvälisen designsäätiön hallituksen puheenjohtajaksi on valittu Tero Vähäkylä.
Vähäkylä on toiminut muun muassa Iittala Groupin toimitusjohtajana, sekä Fiskarsin ja Leafin avaintehtävissä. Vähäkylä on myös Suomen taideteollisuusyhdistyksen hallituksen jäsen.
Säätiö on Helsingin kaupunginvaltuuston päätöksellä vastuussa designpääkaupunkivuosihankkeen käytännön päätöksenteosta.
Uuden designpääkaupunkihanketta vetävän hallituksen muita jäseniä ovat johtava dekaani Helena Hyvönen, museonjohtaja Juulia Kauste, muotoilija Mikko Koivisto, viestintä- ja markkinointijohtaja Anne Korkiakoski, osastopäällikkö Petri Peltonen, kehitysjohtaja Riikka Salokannel, toimitusjohtaja Martti Uusitalo ja professori Mari Vaattovaara.
Hankkeen ja säätiön johtajana on aloittanut Pekka Timonen. Timonen siirtyi tehtävään Helsingin kaupungin kulttuurijohtajan tehtävästä. Hallituksen lisäksi säätiölle on perusteilla laaja-alainen valtuuskunta, jonka tehtävänä on hankkeen toiminnan tukeminen ja yhteiskunnallisen edustavuuden varmistaminen.
Säätiön perustajana toimii Helsingin kaupunki. Espoo, Vantaa ja Kauniainen toimivat WDC-hankkeen kumppanuuskaupunkeina.
Lisää aiheesta WDC Helsinki 2012 -sivuilta