Tusentals sommarjobb lediganslagna
Ansökan om sommarjobb i städerna i huvudstadsregionen – Esbo, Grankulla, Helsingfors och Vanda inleds 24.1. Städerna erbjuder tusentals arbets- och praktikplatser för unga till sommaren.
Det finns sommarjobb i bl.a. följande branscher: parkarbeten, idrottsplatsunderhåll, restaurang- och köksjobb, äldre- och barnomsorg, fastighetsunderhåll och vårdarbeten på sjukhus, hälsostationer eller i hemvården. Städerna behöver också utbildade semestervikarier, särskilt vid hälsocentralerna och socialstationerna.
Utbudet av sommarjobb presenteras på städernas egna webbsidor, där även själva ansökan görs. Ansökningstiden är åtminstone fram till slutet av februari, för flera arbetsuppgifters del är ansökningstiden ännu längre.
Grankulla
Grankulla anställer i sommar ca 50 sommarjobbare i olika jobb och för en tidsrymd som sträcker sig från en till fyra månader. Jobb erbjuds både skolelever och studerande och huvudsakligen inom park- och grönområdesuppgifter men också på bibliotek, i dagvården och på kontor. De sökande måste ha fyllt minst 16 år. Sommarpraktikanterna får 903–1122 euro i månaden i lön beroende på utbildning, erfarenhet och ålder
Esbo
Esbo stad erbjuder mångsidiga möjligheter till sommarjobb för ungdomar och studerande i olika branscher, bl.a. i äldreomsorgen, gatu- och grönproduktionen och idrottsservicen. En del av sommarjobbplatserna är avsedda för 16–17-åringar, för en del av sommarjobben krävs att man fyllt 18 år eller har studerat inom branschen. Esbo stad stöder sysselsättningen av ungdomar även inom den privata sektorn. Esbo delar ut 450 stycken sommarsedlar á 300 euro till de arbetsgivare som anställer unga under perioden maj till september.
Helsingfors
Helsingfors stad anställer inkommande sommar omkring 4 300 sommarjobbare och sommarvikarier. Största delen av jobben lediganslås i februari–mars. På samma sätt som under tidigare år satsar Helsingfors stad på att anställa sommarjobbare i åldrarna 16–17 år. Antalet platser reserverade för dessa uppgår till ca tusen stycken. Jobben är av närmast stödjande karaktär, som t.ex. promenader med äldre, lek med barn, städning och kontorsjobb som postning, arkivering och budjobb. Ansökningstiden till arbetsplatserna för 16–17-åringar är 7.3–18.3.
Vanda
Vanda stad sysselsätter runt 500 ungdomar. Det finns jobb både för dem som ännu funderar över framtida yrken och för dem som avlägger sina yrkesstudier. Ungdomarnas anställningsförhållanden är omkring en månad långa, för dem som studerar till något yrke kan anställningen vara en längre tid än så. I Vanda uppgår lönen till 850–1880 euro i månaden beroende på bransch och hur långt man kommit i studierna. Vanda kommer också att för första gången dela ut stöd för sysselsättning av unga i den privata sektorn.
Mera information:
Esbo: www.espoonrekry.fi
Grankulla: www.kauniainen.fi/rekry
Helsingfors: www.helsinkirekry.fi/kesatyo
Vanda: www.tyonhaku.vantaa.fi