Kuuntele

Staten deltar i World Design Capital Helsinki 2012 med fem miljoner euro

Statsrådet har gjort ett principbeslut om att delta i projektet världens designhuvudstad. Ett villkor för den statliga finansieringen på fem miljoner euro är att Helsingfors och de andra städernas överenskomna finansieringsandel på sex miljoner euro förverkligas. I statsrådets beslut konstateras det att projektet World Design Capital 2012 har stor nationell betydelse.

Enligt näringsminister Mauri Pekkarinen ger projektet World Design Capital Helsinki 2012 hela landet stora möjligheter att förstärka konkurrenskraften och utveckla de offentliga tjänsterna så att de blir enklare och mera behagliga för medborgarna att använda.

Helsingfors är tillsammans med Esbo, Vanda, Grankulla och Lahtis världens designhuvudstad år 2012. För att förverkliga projektet har man grundat Internationella designstiftelsen. En stad i världen utses vart annat år till designhuvudstad. År 2010 är Seoul i Sydkorea World Design Capital. För valet står världens designorganisation Icsid.

Mark Breitenberg, som är ordförande för The International Council of Societies of Industrial Design (Icsid), anser att World Design Capital Helsinki 2012 kommer att ge världen ett skyltfönster för hur man med hjälp av design kan förbättra livskvaliteten. Enligt Breitenberg har god stadsplanering i fortsättningen en allt större betydelse eftersom redan mer än häften av världens befolkning lever i städer.

”När Icsid beslöt att utnämna Helsingfors till världens designhuvudstad kunde vi se att Helsingfors förutom fina traditioner även hade exceptionella förutsättningar att visa vägen för världen”, konstaterade Breitenberg vid en tillställning som ordnades i Helsingfors, där de centrala samfunden bakom WDC-projektet samlades för första gången.

WDC-huset blir informationscentrum

World Design Capital 2012 kommer att ha sina kontorsutrymmen i Remanders hus vid Alexandersgatan 16 invid Senatstorget. Senare kommer WDC-huset också att ha utrymmen som betjänar både invånare och resenärer och där man kan få information om WDC-projektet. Avsikten är att i samma kvarter i anslutning till huset hysa även andra aktörer inom WDC-projektet. I WDC-staden Lahtis planeras ett liknande centrum.

Byggandet av organisationen för World Design Capital Helsinki 2012 pågår. Stiftelsen rekryterar som bäst tiotalet nya medarbetare.

Kaupunkien uutiset